عوارض مصرف حشیش: کوتاه مدت، طولانی مدت

آیا الکل باعث سرطان می شود ؟ /مرکز ترک اعتیاد بهبودی کرج
آیا الکل باعث سرطان می شود و چه خطراتی دارد؟
مهر 26, 1402
چکونه به یک پدر الکلی کمک کنیم /ترک اعتیاد بهبودی کرج
چگونه به یک پدر الکلی کمک کنیم
مهر 26, 1402
نمایش همه
عوارض حشیش ؟

عوارض مصرف حشیش /مرکز ترک اعتیاد

عوارض مصرف حشیش

حشیش یکی از مواد مخدری است که مصرف آن، تأثیرات مختلفی بر روی سلامتی افراد دارد. این ماده مخدر در بسیاری از کشورها قانونی نیست و مصرف آن با خطرات جدی برای سلامتی همراه است. در این مقاله به بررسی عوارض حشیش بر سلامتی  پرداخته شده است.با توجه به عوارض حشیش بر سلامتی، بهتر است از مصرف آن خودداری کرد و برای ترک حشیش به مرکز ترک اعتیاد  بهبودی کرج مراجعه کرد. وابستگی و اعتیاد به حشیش، بیش از جسم مصرف کننده، باعث ایجاد وابستگی روانی نیز می شود. به همین جهت ترک حشیش، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی و روانپزشکی تحت نظر مجرب ترین متخصصین و درمان گران اعتیاد است. کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی با بهترین تجهیزات و متخصصین برای کمک به ترک اعتیاد به حشیش در خدمت شماست.

حشیش چیست؟

حشیش محصولی است که از تریکوم ها (برآمدگی های ریز مو مانند) گیاه شاهدانه و همچنین از گل ها و تکه های برگ و ساقه این گیاه استخراج می شود. حشیش معمولاً در بلوک‌های آماده‌های صمغی جامد فروخته می‌شود، اما ظاهر آن می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است از یک ماده خمیر مانند تا بلوک‌های زرد یا قهوه‌ای یا حتی سیاه متغیر باشد. روغن حشیش اغلب یک ماده طلایی و شربتی است. حشیش معمولاً دود یا خورده می‌شود و در هنگام دود کردن اثرات بسیار سریع‌تری دارد.

حتما مطالعه کنید: ترک حشیش

تفاوت بین حشیش و ماری جوانا چیست؟

حشیش اساساً حاوی همان مواد فعال موجود در ماری جوانا از جمله THC است. با این حال، غلظت این مواد شیمیایی در حشیش بسیار بیشتر از ماری جوانا است – میانگین نسبت THC در ماری جوانا  حدود 5٪ است، در حالی که THC در حشیش بین ۱۵/۵ درصد است. روغن حشیش با استخراج حلال حشیش و یا ماری جوانا تولید می‌شود و معمولاً سطوح بالاتری از THC دارد. THC با اتصال به نورون های مغز به نام گیرنده های کانابینوئید عمل می کند. این عمل منجر به اثرات فیزیکی، عاطفی و شناختی می شود که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

آیا حشیش اعتیاد آور است؟

مصرف حشیش می تواند منجر به ایجاد یک اختلال مصرف مواد شود، یک بیماری که در آن فرد نمی تواند مصرف آن را متوقف کند، حتی اگر باعث ایجاد مشکلات سلامتی و اجتماعی در زندگی او شود. اختلالات شدید مصرف مواد به عنوان اعتیاد نیز شناخته می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که بین 9 تا 30 درصد از افرادی که از حشیش استفاده می‌کنند ممکن است درجاتی از اختلال مصرف حشیش را تجربه کنند. افرادی که قبل از 18 سالگی مصرف حشیش را شروع می‌کنند، چهار تا هفت برابر بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به اختلال مصرف حشیش هستند.

اثرات فوری حشیش چیست ؟

اثرات فوری حشیش ممکن است بر اساس مقدار و قدرت آن متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، حشیش می تواند اثرات زیر را برای یک تا سه ساعت هنگام استنشاق و چندین ساعت هنگام مصرف داشته باشد:

افزایش اشتها

افزایش آرامش یا لذت

اختلال در حافظه کوتاه مدت، توجه، زمان واکنش و هماهنگی حرکتی

هنگامی که در دوزها یا قدرت های بالاتر حشیش مصرف شود، افراد می توانند اثرات منفی زیر را تجربه کنند:

چشم های قرمز

اختلالات ادراکی

افزایش اضطراب

ضربان قلب سریع

سرگیجه هنگام ایستادن

حتما مطالعه کنید: فواید ترک حشیش

علائم و نشانه های سوء مصرف حشیش

تعدادی از علائم و نشانه های سوء مصرف حشیش شامل موارد زیر می باشد:

گرسنگی.

گلو درد.

وحشت.

پارانویا.

کمبود انگیزه.

فشار خون بالا.

افزایش آرامش.

اختلال در هماهنگی.

افکار هذیانی توهمات.

اختلال در توانایی توجه.

احساس خوب بودن شدید.

اضطراب تاکی کاردی (ضربان قلب سریع).

عوارض مصرف حشیش / ترک اعتیاد بهبودی کرج

عوارض مصرف حشیش /مرکز ترک اعتیاد بهبودی

عوارض دراز مدت سوء استفاده از حشیش

اثرات طولانی مدت در طول زمان به دلیل استفاده زیاد یا مزمن رخ می دهد. به طور کلی، زمانی که فردی برای ماه‌ها یا سال‌ها به استفاده منظم از حشیش  ادامه می‌دهد،عوارض آن را مزمن یا طولانی مدت توصیف می‌کنیم .

استفاده از حشیش در یک دوره زمانی طولانی ممکن است طیفی از اثرات منفی ایجاد کند، از جمله:

سرکوب سیستم ایمنی.

افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی.

پتانسیل ایجاد مشکلات روانی از جمله افسردگی و اضطراب.

مشکلات بالقوه رشد در کودکانی که قبل از تولد در معرض THC قرار دارند.

اختلال عملکرد جنسی در مردان در نتیجه کاهش تولید هورمون های جنسی.

مسائل مربوط به سلامت تنفسی – مشابه مواردی که در اثر کشیدن تنباکو ایجاد می شود.

تغییراتی در مغز که منجر به مشکلات توجه و تمرکز پایدار، یادگیری و حافظه و حل مسئله می شود.

سایر پیامدهای منفی مرتبط با اعتیاد به حشیش عبارتند از:

مسائل حرفه ای : از دست دادن شغل.

روابط تیره با همسر، فرزندان و سایر عزیزان.

از دست دادن علاقه به عادات قبلی یا مسئولیت های شخصی.

سندرم استفراغ کانابیس چیست ؟

گزارش‌های نادری از مصرف طولانی‌مدت و تفریحی شاهدانه وجود دارد که باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شدید می‌شود، که به سندرم استفراغ حشیش معروف است. این سندرم با قطع مصرف حشیش برطرف می‌شود. به نظر می‌رسد که سندروم استفراغ کانابیس توسط THC ایجاد می‌شود.

عوارض حشیش بر قلب چیست ؟

توصیه به عدم استفاده از حشیش در بیماران مبتلا به آنژین قلبی یا سکته قلبی است. شاهدانه حاوی THC می تواند باعث تاکی کاردی شود، و گزارش هایی از سکته قلبی ناشی از حشیش وجود دارد. در بررسی ها گزارش شده که THC  ضربان قلب را 8 ضربه در دقیقه افزایش می دهد .

اثرات حشیش بر بدن شما ؟

مردم اثرات مختلف جسمی و روانی را از حشیش گزارش می کنند. این ممکن است شامل تأثیراتی بر سیستم ایمنی، چشم ها، گردش خون، تنفس، حافظه شما باشد.

از گل گیاه شاهدانه برای اهداف تفریحی یا دارویی استفاده می شود.  ساقه گیاه شاهدانه برای مقاصد صنعتی (به عنوان مثال، فیبر کنف) استفاده می شود. بذر گیاه شاهدانه برای مصارف غذایی و خانگی (به عنوان مثال، دانه شاهدانه یا روغن شاهدانه) استفاده می شود.

حشیش با نام های گلدانی، علف هرز و ده ها نام دیگر نیز شناخته می شود. با گذشت زمان، کشیدن حشیش ممکن است باعث سرفه مزمن و سایر مشکلات سلامتی شود.

 عوارض حشیش بر دستگاه تنفسی

روش های مختلف مصرف حشیش ممکن است بر بدن شما تأثیر متفاوتی بگذارد. هنگامی که دود حشیش را به ریه های خود استنشاق می کنید، این ترکیبات بلافاصله وارد جریان خون شما می شوند و به سرعت به مغز و سایر اندام ها راه می یابند. اثرات ممکن است در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه شروع شود.

عوارض حشیش بر سیستم گردش خون

THC از ریه های شما به جریان خون و در سراسر بدن شما حرکت می کند. در عرض چند دقیقه، ضربان قلب شما ممکن است بین 20 تا 50 ضربه در دقیقه افزایش یابد . این ضربان سریع قلب می تواند تا 3 ساعت ادامه یابد.

این نیاز اکسیژن اضافی را به قلب شما تحمیل می کند. اگر بیماری قلبی دارید، این می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

یکی از نشانه های بارز مصرف اخیر شاهدانه، چشم های خونی است. چشم ها قرمز به نظر می رسند زیرا حشیش باعث انبساط رگ های خونی و پر شدن خون بیشتری می شود.

THC همچنین می تواند فشار را در چشم کاهش دهد که می تواند علائم گلوکوم را برای چند ساعت کاهش دهد. تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا THC می تواند مزایای طولانی مدت برای گلوکوم (اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی )ارائه دهد، مورد نیاز است.

تاثیر حشیش بر سلامت چیست؟

عوارض مصرف حشیش /مرکز ترک اعتیاد بهبودی کرج

عوارض مصرف حشیش /مرکز ترک اعتیاد بهبودی کرج

 عوارض حشیش بر سیستم عصبی مرکزی

اثرات حشیش در سراسر سیستم عصبی مرکزی گسترش می یابد. تصور می شود که شاهدانه درد و التهاب را کاهش می دهد و به کنترل اسپاسم و تشنج کمک می کند. با این حال، اثرات منفی طولانی مدت بالقوه ای بر سیستم عصبی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. THC مغز شما را تحریک می کند تا مقادیر زیادی دوپامین را آزاد کند، یک ماده شیمیایی “احساس خوب” طبیعی. این چیزی است که به شما یک اوج دلپذیر می دهد.
ممکن است ادراک حسی و درک شما از زمان را افزایش دهد. این چرخه دوپامین همچنین ممکن است توضیح دهد که چرا 30 درصد از مصرف کنندگان شاهدانه به اختلال مصرف حشیش دچار می شوند.
 در هیپوکامپ، THC روش پردازش اطلاعات را تغییر می دهد، بنابراین ممکن است قضاوت شما مختل شود. هیپوکامپ مسئول حافظه است، بنابراین ممکن است ایجاد خاطرات جدید در زمانی که مصرف کردید هستید دشوار باشد. تغییراتی نیز در مخچه و عقده های قاعده ای رخ می دهد. این نواحی مغز در حرکت و تعادل نقش دارند.
حشیش ممکن است تعادل، هماهنگی و واکنش رفلکس شما را تغییر دهد. همه این تغییرات به این معنی است که رانندگی در این شرایط امن نیست.
دوزهای بسیار زیاد شاهدانه یا غلظت بالای THC می تواند باعث توهم یا هذیان شود.
  در برخی افراد، حشیش می تواند باعث اضطراب شود. در افراد جوان‌تر از 25 سال، که مغزشان هنوز به طور کامل رشد نکرده است، مصرف طولانی‌مدت حشیش می‌تواند تأثیرات مضر دائمی بر فرآیندهای تفکر و حافظه داشته باشد. استفاده از حشیش در دوران بارداری نیز می تواند بر جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. ممکن است کودک در حافظه، تمرکز و مهارت های حل مسئله مشکل داشته باشد .

 عوارض حشیش بر دستگاه گوارش

کشیدن حشیش می تواند باعث ایجاد سوزش در دهان و گلوی شما در حین استنشاق شود. حشیش در صورت مصرف خوراکی می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

 عوارض حشیش بر سیستم ایمنی

مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده است نشان داده است که THC ممکن است با سرکوب آن بر سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد.

این از نظر تئوری می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری های عفونی کند. با این حال، برای افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی که دارای سیستم ایمنی بیش فعال هستند، این ممکن است یک مزیت باشد.

در بین جوانان 18 تا 25 ساله، حشیش به عنوان رایج ترین ماده مخدر مورد سوء استفاده قرار می گیرد . شاهدانه پس از الکل دومین ماده ای است که اغلب در بدن رانندگانی که در تصادفات وسایل نقلیه موتوری مرگبار درگیر می شوند، شناسایی می شود.

سخن پایانی

مصرف حشیش از جمله مواد مخدری است که عوارض زیادی برای سلامتی افراد دارد. این ماده مخدر باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی و تغییر در فعالیت های شناختی و رفتاری فرد می شود. عوارض حشیش شامل افزایش ضربان قلب، کاهش حافظه و تمرکز، افزایش اضطراب و افسردگی، تغییر در رفتار و شخصیت، آسیب به سیستم تنفسی و سلامتی جسمانی می باشد. بنابراین، استفاده از حشیش به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود و باید از آن خودداری کرد.

بخاطر داشته باشید که ترک حشیش نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت بهترین رویکرد درمان ترک حشیش بصورت بستری در کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کرج می باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 5]

11 Comments

 1. مجید گفت:

  واقعا ممنونم از مرکز ترک اعتیاد بهبودی من رو دوباره به زندگی برگردونند

  • مدیر سایت گفت:

   خداروشکر میکنیم که مثبت واقع شدیم . به امید ترک همه عزیزانی که به این بلای خانمان سوز درگیر شدن. مرکز ترک اعتیاد بهبودی

 2. مینا گفت:

  ممنون عالی بود مطالب هاتون.

 3. مهرداد گفت:

  خیلی ممنون بابت حمایت عالی شما.

 4. اکبر گفت:

  تشکر میکنم بابت محیط دل نشینی که تیم خوب دکتر بهبودی برای ما فراهم کردند

 5. هیراد گفت:

  مطالبتون خیلی خوبه واقعا به دردم خورد

 6. رضا گفت:

  خیلی ممنون بابت کمک های خوبتون

 7. یاور گفت:

  باورم نمیشد که من بتونم ترک کنم ولی با خدمات شما موفق شدم که ترک کنم .
  ممنونم از مرکز ترک اعتیاد دکتر بهبودی.

 8. Salim گفت:

  مطالب بسیار مفید بود.

 9. Saberiii گفت:

  من سال پیش به مرکز ترک اعتیاد دکتر بهبودی مراجعه کردم واقعا با خدمات خوبی که داشت موفق به ترک شدم وخداروشکر که یکساله که پاکم.

 10. کامران گفت:

  از شما بابت خوب شدن حالم که کمک کردید من ترک کنم واقعا ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *