تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی

کمپ ترک اعتیاد کرج
رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی
اسفند 21, 1401
کلینیک ترک اعتیاد کرج
عوارض مصرف هروئین
اسفند 21, 1401

کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی: متاسفانه مطابق آمار، میلیون ها نفر روزانه با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند. با شیوع همه گیری سوء مصرف مواد مخدر و الکل، بسیاری از مردم به شدت به دنبال پاسخ این سوال هستند و می خواهند بدانند که چرا افراد معتاد می شوند و چه عواملی باعث اعتیاد آنها می شود. گذشته از بحث طولانی درباره اینکه آیا اعتیاد یک بیماری است یا یک انتخاب، افراد زیادی نیز هستند که می خواهند بدانند آیا تفاوتی بین اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی وجود دارد؟ معمولا افراد این فرایندها را کاملاً مجزا تصور می کنند، اما در واقع بطور همزمان اتفاق می افتند. شاید یک روش بهتر برای بررسی این دو مورد، بررسی خصوصیات وابستگی هر یک از این دو مورد باشد که در این مقاله به بررسی تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی خواهیم پرداخت.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اعتیاد ممکن است به دلایل متفاوتی ایجاد گردد اما درمان آن تنها و تنها در گروی دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمانی جسمانی تحت نظر کارشناسان و درمانگران مجرب کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کرج می باشد.

اعتیاد جسمانی چیست؟

زمانی که افراد به اعتیاد جسمی فکر می کنند، معمولاً آن را به افکار مرتبط با علائم ترک جسمی نسبت می دهند که وقتی فرد به بدن خود ماده ای را که بطور منظم مصرف می کند نرساند، این علاٸم رخ می دهد. هنگامی که فرد شروع به مصرف روزانه یا منظم دارو یا مواد مخدر می کند، بدن به آن دارو وابسته می شود. این بدان معناست که سلول های بدن نمی توانند بدون دارویی که به آن عادت کرده اند به همان صورت عمل کنند. در نتیجه، علائم دردناک ترک ایجاد می شود و باعث می شود بیشتر افراد برای از بین بردن درد به دنبال این دارو و مواد مخدر بروند، برخی از مهمترین علائم ترک اعتیاد عبارتند از:

حالت تهوع

اسهال

بدن درد

لرز یا لرزیدن

هذیان خمری یا Delirium Tremens (DTS)

اعتیاد روانی چیست؟

جنبه روانشناختی اعتیاد نشان دهنده اجبار ذهن به نوشیدن یا مصرف بر اساس نیاز درک شده از مواد است.

این جنبه از اعتیاد ممکن است حتی اگر فرد علائم وابستگی جسمی را نشان ندهد، ایجاد شود. اعتیاد روانی زمانی شکل می گیرد که فرد بر اساس میل ذهنی به آن از نظر عاطفی به ماده مخدر وابسته شده باشد. این مورد برای افرادی که مواد مخدری را مصرف می کنند که در صورت عدم مصرف، ممکن است با علائم شدید ترک مواجه نشوند، امری عادی و طبیعی است. به عنوان مثال، مصرف کنندگان ماری جوانا معمولا تصور نمی کنند که دچار اعتیاد شده اند زیرا می توانند بدون مصرف آن از نظر جسمی دوام آورند. با این وجود، ذهن آنها تمایل زیادی به آن ایجاد می کند که ممکن است از بسیاری جهات بر آنها تاثیر منفی بگذارد و باعث ایجاد مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی و تغییر اشتها شود.

در خصوص ماری جوانا باید بدانید که وابستگی و اعتیاد به ماری جوانا، روانی و جسمانی می باشد به همین جهت درمان و ترک ماری جوانا نیازمند روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت موثرترین رویکرد درمان، ترک بستری تحت نظر درمانگران مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کرج می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک ماری جوانا
تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی

تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی

نحوه تاثیر گذاری اعتیاد بر مغز

سازمان سوء مصرف مواد توضیحی خردمندانه بر اساس مطالعات تصویر مغز افراد معتاد به مواد مخدر ارائه می دهد. این مطالعه، تغییرات فیزیکی را در مناطقی از مغز یافت که برای قضاوت، تصمیم گیری، یادگیری، حافظه و کنترل رفتار در افراد معتاد حیاتی هستند. دانشمندان بر این باورند که این تغییرات، نحوه عملکرد مغز را نیز تغییر می دهد و ممکن است به توضیح رفتارهای اجباری و مخرب یک فرد معتاد کمک کند. در این حالت، اعتیاد به عنوان یک تأثیر روحی، روانی، و شیمیایی یا جسمی در مغز نشان داده می شود، بنابراین شواهدی وجود دارد که اعتیاد روانی و یا جسمی است.

ناگفته نماند، اعتیاد به این دلیل ایجاد می شود که بخشی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد که کنترل و مسٸولیت احساسات لذت بخش را به عهده دارد، آن قسمت هایی از مغز که تمایل زیادی به بازسازی احساسات لذت بخش مرتبط با مواد دارند. هر یک از مواد مخدر بر سطح دوپامین در مغز تاثیر می گذارد و یا پاسخ پاداش یا نیاز مستمر برای تأمین آن با مواد مخدر را ایجاد می کند. این امر حتی ممکن است در مورد غذا نیز صدق کند. زمانی که فردی یک تکه شکلات می خورد، مغز ممکن است آن را بسیار لذت بخش بداند و باعث تحریک مرکز پاداش در مغز می شود به همین دلیل، فرد تمایل زیادی در فرد ایجاد خواهد شد که در آینده بطور منظم شکلات بخورد، در مورد مواد مخدر نیز همین مسئله صدق می کند و این یعنی نحوه ایجاد اعتیاد.

ترک اعتیاد

درک هر دو اعتیاد جسمی و روانی، نحوه عملکرد آنها و نحوه ارتباط آنها با هم، برای درمان بسیار مهم است. کسانی که وابستگی جسمی به یک ماده مخدر دارند، در ابتدای برنامه درمانی خود تحت یک فرآیند سم زدایی با نظارت پزشک قرار می گیرند، که به کاهش علائم ترک آنها کمک می کند. سپس، آنها به علل اساسی مصرف مواد خود، که جنبه روانی اعتیاد است خواهند پرداخت. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است ترک اعتیاد، امری بسیار تخصصی است و باید تحت نظر متخصصین این رشته در مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کرج انجام بگیرد.

حتما مطالعه کنید: اعتیاد چیست

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی پرداختیم و گفتیم که دیگر نیازی نیست که اعتیاد کنترل زندگی شما را در دست بگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های درمانی کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی برای اختلال مصرف مواد، با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارکنان مجرب و آموزش دیده ما به شما کمک خواهند کرد تا در مسیر بهبودی و داشتن آینده ای روشن و به دور از اعتیاد،  قدم بردارید. بنابراین فرصت را از دست ندهید و همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *