اکستازی

نشانه های مصرف ماری جوانا در جوانان
نشانه‌های مصرف ماری‌جوانا در جوانان
آبان 27, 1402
ماری جوانا چیست /مرکز ترک اعتیاد بهبودی کرج
ماری جوانا
آبان 27, 1402

 اکستازی: چالش‌های جامعه‌ای و عوارض سلامتی

مقدمه

اکستازی: استفاده از مواد مخدر در جوامع امروزی به یکی از چالش‌های بزرگ تبدیل‌شده است. در بین این مواد، اکستازی یا همان MDMA(متیلن دی‌اکسی مت آمفتامین) ماده‌ای اعتیادآور است. باوجود تأثیرات قابل‌توجه و جذاب آن بر روح و روان فرد، استفاده از این ماده باعث بروز عوارض جدی برای سلامت فرد و جامعه می‌شود. در این مقاله، به بررسی  اکستازی پرداخته خواهد شد. هدف اصلی این تحقیق، آشنایی با خصوصیات شیمیایی، فارماکولوژیک و عوارض کاربرد MDMA است.

MDMA یا اکستازی یکی از نوع‌های مواد مخدر است که به‌عنوان یک محصول شیمیایی تولید می‌شود. این ماده باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌شود و احساسات شادابی و افزایش انرژی را به فرد القا می‌کند؛ اما مصرف آن باعث افزایش خطرات و مشکلات جسمانی و روانی نیز می‌شود. برای کمک به افراد و خانواده‌ها در این زمینه، مراکز درمانی و مشاوره‌ای در سطح کرج فعالیت دارند. همچنین مشاورین و پزشکان در کلینیک ترک اعتیاد بهبودی در کرج، به‌عنوان یکی از بهترین مراکز ترک اعتیاد در کشور، آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای و درمانی درزمینه ترک اکستازی به افراد هستند. این مراکز و پزشکان با ارائه راهکارهای مناسب و حمایت از افراد مبتلا، به کمک به آن‌ها برای ترک اعتیاد و بهبود وضعیتشان می‌پردازند.

   حتما مطالعه کنید: ترک الکل 

 اکس چیست؟

اکستازی (3، 4-متیلن دیوکسی-N-متامفتامین یا MDMA) دارویی است که به‌طور غیرقانونی ساخته می‌شود.

اکستازی یک داروی محرک است که می‌تواند توهم ایجاد کند. این دارو در میان نوجوانان و جوانان محبوب است.

مصرف‌کنندگان فکر می‌کنند این دارو به آن‌ها احساس خوبی می‌دهد و از آن استفاده می‌کنند؛ اما افرادی که از اکستازی استفاده می‌کنند متوجه نمی‌شوند که این دارو چقدر خطرناک است.

اکستازی به یکی از رایج‌ترین مواد مخدر غیرقانونی تبدیل‌شده است که در خیابان‌ها فروخته می‌شود. در چند سال اخیر اکستازی به دلیل عوارض خطرناکش افراد زیادی را به اورژانس فرستاده است.

DMA (اکستازی) چه می‌کند؟

اکستازی هم یک داروی توهم‌زا و هم محرک است. این باعث می‌شود کاربران هجوم احساسات خوب (بالا) را تجربه کنند و احساسات را بسیار شدیدتر می‌کند. اثرات دارو معمولاً تا 6 ساعت ادامه دارد. قرص اکس ضربان قلب را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث خشکی دهان، دندان‌های به هم فشرده، تاری دید، لرز، تعریق یا حالت تهوع شود. این می‌تواند باعث شود برخی از افراد احساس اضطراب، سردرگمی و پارانویید کنند، مثل‌اینکه شخصی می‌خواهد به آن‌ها صدمه بزند یا علیه آن‌ها توطئه ‌کند. اکستازی ممکن است به سلول‌های مغزی که در تفکر و حافظه نقش دارند آسیب برساند. اگر فردی اکستازی مصرف کند، بدن او می‌تواند به‌طور خطرناکی در حین رقصیدن یا سایر فعالیت‌های بدنی بیش‌ازحد گرم شود که می‌تواند منجر به تجزیه عضلات شود. آسیب به کلیه، کبد و قلب، مصرف اکستازی می‌تواند باعث تشنج، تورم مغز، آسیب احتمالی مغز و حتی مرگ شود.

 

خوردن قرص اکس

قرص اکس

تاثیر اکستازی بر مغز چیست ؟

مصرف اکستازی  فعالیت سه ماده شیمیایی مغز را افزایش می‌دهد. این سه ماده شامل دوپامین است که باعث افزایش انرژی و فعالیت می‌شود و در سیستم پاداش برای تقویت رفتارها عمل می‌کند، نوراپی نفرین که ضربان قلب و فشارخون را افزایش می‌دهد و برای افراد مبتلابه مشکلات قلبی و عروقی خطرناک است و سروتونین که بر خلق‌وخو، اشتها، خواب و سایر عملکردها تأثیر می‌گذارد. همچنین، قرص اکس هورمون‌هایی را تحریک می‌کند که بر تحریک و اعتماد جنسی تأثیر می‌گذارد و انتشار مقادیر زیادی سروتونین احتمالاً باعث نزدیکی عاطفی، خلق‌وخوی بالا و همدلی در افرادی که از آن استفاده می‌کنند، می‌شود.

عوارض اکستازی چیست ؟

سایر اثرات مصرف  اکس بر سلامتی شامل  موارد زیر می باشد :

 لرز

تعریق

تاری دید

 گرفتگی

  حالت تهوع

 عضلات فشرده

 اثرات MDMA حدود 3 تا 6 ساعت طول می‌کشد، اگرچه بسیاری از افراد دوز دوم را با شروع محو شدن اثرات دوز اول مصرف می‌کنند. همچنین، در طول هفته پس از مصرف متوسط ​​دارو، فرد ممکن است تحریک‌پذیری، تکانش گری و پرخاشگری، افسردگی، مشکلات خواب، اضطراب، مشکلات حافظه و توجه، کاهش اشتها و علاقه به رابطه جنسی را تجربه کند. این احتمال وجود دارد که برخی از این اثرات به دلیل استفاده ترکیبی از MDMA با سایر داروها، به‌ویژه ماری‌جوانا باشد.

دوزهای بالای MDMA می‌تواند بر توانایی بدن در تنظیم دما تأثیر بگذارد. این می‌تواند منجر به افزایش دمای بدن شود که گاهی اوقات می‌تواند منجر به نارسایی کبد، کلیه یا قلب یا حتی مرگ شود. علاوه بر این، ازآنجایی‌که MDMA می‌تواند اعتماد و صمیمیت را تقویت کند، استفاده از آن – به‌خصوص همراه با سیلدنافیل (ویاگرا) – ممکن است رفتار جنسی ناایمن را تشویق کند. این امر خطر ابتلا یا انتقال HIV/AIDS یا هپاتیت را در افراد افزایش می‌دهد.

خوردن قرص اکس

خوردن قرص اکس

اثرات استفاده از اکستازی چیست؟

اثرات اکستازی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و تجربه آن برای همه متفاوت است. اگر شما تحت تأثیر اکستازی قرار گرفته‌اید، ممکن است فکر کنید که دیگران نمی‌توانند شما را درک کنند. اما واقعیت این است که افرادی که شما می‌شناسید ممکن است قبلاً مصرف اکستازی را تجربه کرده باشند و بتوانند شما را درک کنند. خواص توهم‌زایی اکستازی ، هرچند که خفیف است، ممکن است قابل‌توجه باشد.

قرص اکس یک توهم‌زا است، به این معنی که باعث ایجاد توهم می‌شود. هنگام تجربه توهم، ممکن است احساس اضطراب یا پارانویید داشته باشید، به‌خصوص اگر اکستازی را با داروهای دیگر ترکیب کنید. ممکن است به‌طور غیرمنتظره‌ای نسبت به محیط خود واکنش نشان دهید یا رفتارهایی داشته باشید که برای دیگران عجیب به نظر می‌رسد.

استفاده از اکستازی می‌تواند منجر به مشکلات جسمی و شناختی شود.

خستگی و از دست دادن حافظه از علائم رایج مرتبط با مصرف منظم این دارو در دوره‌های طولانی است.

استفاده از اکستازی می‌تواند منجر به مشکلات شدیدتری شود.

لازم به یادآوری است که اکستازی خطرات مشابهی با هر نوع دیگر از داروهای مبتنی بر آمفتامین دارد، ازجمله مرگ ناشی از گرمازدگی و نارسایی قلبی به دلیل افزایش دمای بدن. در دوزهای متوسط، اکستازی به‌عنوان یک محرک عمل می‌کند. در دوزهای بالا به‌عنوان یک توهم‌زا عمل می‌کند؛ و در دوزهای بسیار بالا باعث تشنج و مرگ براثر ایست قلبی می‌شود.

قرص اکس می‌تواند به نورون‌های حاوی سروتونین آسیب برساند.

اکستازی بر روی سیستم سروتونین مغز تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به نورون‌های حاوی سروتونین آسیب برساند و این انتقال‌دهنده عصبی را از بین می‌برد.

اثرات اکستازی چقدر دوام دارد؟

شروع اثرات اکستازی معمولاً در عرض 45 دقیقه است. در طول این مدت، برخی از افراد ممکن است قبل از شروع احساسات تغییر یافته، دوز دوم را مصرف کنند. یک دوز می‌تواند از 3 تا 6 ساعت طول بکشد. ممکن است به یاد داشته باشید اولین باری که اکستازی مصرف کردید، احساس گرما یا سردی بیش‌ازحد، حالت تهوع، سرگیجه و گرفتگی عضلانی در شما ایجاد کرد. اگر در اولین استفاده خود آن را با سایر داروها مخلوط‌کنید، ممکن است احساس کنید که دچار حمله قلبی شده‌اید.

عوارض قرص اکستازی

تأثیر مصرف مکرر اکستازی بر روی بدن و افزایش میزان آن در طول زمان

اگر اخیراً بیشتر از قرص اکس استفاده کرده‌اید تا به همان میزانی که به آن عادت کرده‌اید برسید، تحمل دارویی شما افزایش‌یافته است. هنگامی‌که آن را مصرف نمی‌کنید و سرخوشی از بین رفته است، ممکن است به‌شدت احساس افسردگی کنید. این اثر از داشتن مداوم مقادیر بالاتر سروتونین هنگام استفاده از مولی (اکستازی) ناشی می‌شود.

علائم ترک اکستازی ؟

زمانی که سعی در ترک مصرف اکستازی داشته باشید، علائم ممکن است برای یک فرد متفاوت باشد . برخی از عوامل شکل‌دهنده علائمی که تجربه می‌کنید عبارت‌اند از : مقدار مصرف، مدت‌زمانی که از آن استفاده کرده‌اید در صورت داشتن هرگونه مشکلات سلامت روانی یا شرایط پزشکی و استفاده از سایر داروها می باشد . برخی از رایج‌ترین علائم ترک عبارت‌اند از:

 تشنگی

 اضطراب

 خستگی

 افسردگی

 پرخاشگری

 تکانش گری

 کم‌اشتهایی

 مشکل در خواب

 مشکلات حافظه

 کاهش میل جنسی

 افزایش تحریک‌پذیری

 مسائل مربوط به تمرکز

   حتما مطالعه کنید:  علائم ترک تریاک

بهترین مرکز ترک اکستازی

مراکز ترک اعتیاد فراوانی در استان البرز جهت خدمات مشاوره و ترک اعتیاد افرادی که به انواع این قرص معتاد شده اند وجود دارد شما کافیست اراده داشته باشید و با بهترین مرکز ترک اعتیاد بهبودی کرج همراه شوید . ما به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد در ایران و استان البرز با مشاوران و پزشکان متخصص  فرایند ترک را برای شما آسوده خواهیم کرد

اکستازی یکی از مواد مخدر است که بسیار اعتیادآور است و مصرف آن می‌تواند به فرد صدمات جسمانی و روانی جدی وارد کند. ترک قرص اکس نیز یک فرایند دشوار است که نیاز به حمایت و راهنمایی مناسب دارد.

اگر شما یا عزیزانتان با اعتیاد به اکستازی یا هر نوع مواد مخدر دست و پنجه نرم کرده‌اید، بهترین راه برای ترک این وابستگی، مراجعه به یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد است. در مرکز تخصصی ترک اعتیاد بهبودی تحت نظارت پزشکان، روانشناسان و کارشناسان اعتیاد، شما با برنامه‌های درمان مناسب و حمایت مناسب در فرآیند ترک  اکستازی همراه خواهید بود.

آیا می‌خواهید از اثرات مخرب اکستازی بر روان و فیزیک خود رهایی یابید؟ اگر پاسخ شما بله است، بهترین گزینه برای شما کلینیک ترک اعتیاد بهبودی کرج است. در اینجا، ما با تیم متخصص که در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر فعالیت می‌کنند، همراه خواهید بود. ما به شما کمک خواهیم کرد تا از مصرف اکستازی دست بکشید و به یک زندگی سالم بازگردید. با ما تماس بگیرید و قدم اول را برای ترک اعتیاد به اکستازی بردارید.
   حتما مطالعه کنید:  ترک تریاک

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 5]

4 Comments

 1. صمدی گفت:

  تشکر میکنم بابت کمک های عالیتون

  • مرکز ترک اعتیاد گفت:

   با سلام خوشحالیم که از خدمات ما راضی بودید . با آرزوی ترک همه عزیزان و بازگشت به زندگی سالم و بدور از اعتیاد

 2. الیاسی گفت:

  چطور کسی که به مواد وابسته هست رو برای درمان راهنمایی کنیم؟

  • مرکز ترک اعتیاد گفت:

   ضمن عرض سلام .
   شما میتوانید با مراجعه به مرکز ترک اعتیاد بهبودی و دریافت مشاروره از کارشناسان ما در این رابطه اطلاعات کافی دریافت کنید همچنین میتوانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید .
   کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی

   کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کرج، با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی البرز ارائه دهنده خدمات سم زدایی اعتیاد تحت نظر پزشک متخصص، همراه پرستاری شبانه روزی و خدمات روانشناسی و نوروتراپی و همچنین درمان اختلالات اعصاب و روان می باشد.
   کلیه برنامه درمانی در این مرکز تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و کادر درمانی مجرب انجام می پذیرد و متخصصین ما تا درمان کامل و ترک اعتیاد بدون بازگشت همراه شما خواهند ماند.
   خدمات کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی

   بستری ترک اعتیاد
   خانواده درمانی
   گروه درمانی
   خدمات روانپزشکی
   خدمات روانشناسی
   آمبولانس انتقال بیمار اعتیاد

   مشاوره شبانه روزی ترک اعتیاد

   البرز، کرج، فردیس، حافظیه، خیابان سعدی، تقاطع گلستان 12
   36672080 026
   36602933 026
   36637200 026

   با تشکر مرکز ترک اعتیاد بهبودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *