رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی

کمپ ترک اعتیاد کرج
ارتباط بین اعتیاد و کودک آزاری
اسفند 14, 1401
کلینیک ترک اعتیاد کرج
تفاوت اعتیاد روانی و جسمانی
اسفند 14, 1401
نمایش همه
کمپ ترک اعتیاد کرج

رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی

کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی: متاسفانه همانند الکل، بسیاری فکر می کنند مصرف ماری جوانا، عوارضی به همراه ندارد. اما باید بدانید که بر طبق آمار سازمان بهداشت و روان آمریکا، تقریباً 23٪ از افراد مبتلا به بیماری های روانی در مقایسه با حدود 11٪ از افراد فاقد بیماری روانی، ماری جوانا مصرف می کنند. برای محققان تعیین اینکه آیا مصرف ماری جوانا باعث ایجاد یک بیماری روانی و یا بیماری زمینه ای می شود، دشوار است. بر طبق انجمن روانپزشکی آمریکا، مصرف ماری جوانا علائم اختلال روان پریشی فرد را شدیدتر می کند. به همین جهت در این مقاله به بررسی رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی خواهیم پرداخت.

اما نکته ای که پیش از آن باید به آن توجه داشته باشید این است که درمان هرگونه اعتیاد و وابستگی به ماری جوانا نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت تنها رویکرد موثر درمان، ترک ماری جوانا تحت نظر متخصصین و درمانگران مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کرج می باشد.

تحقیقات زیادی در مورد ارتباط بین مصرف ماری جوانا و افزایش احتمال ابتلا به اختلالات روانی، انجام شده است. عوامل مختلفی از جمله میزان مصرف ماری جوانا، سن فرد هنگام اولین بار مصرف و آسیب پذیری ژنتیکی وجود دارد که در شدت و ضعف اختلال روانی، نقش تعیین کننده ای دارد.

رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی

آیا مصرف ماری جوانا بر سلامت روان تاثیر می گذارد؟ باید بگوییم بله تاثیر می گذارد، اما به عوامل مختلفی بستگی دارد.

زمانی که سخن از ماری جوانا و سلامت روان به میان می آید برخی نگرانی های واقعی وجود دارد که باید از آنها اطلاع باشید، به ویژه در افراد جوان، افرادی که مدت طولانی است که ماری جوانا مصرف می کنند و افرادی که استعداد ابتلا به اختلالات روانی را دارند. این گفته ها لزوماً به این معنی نیست که مصرف ماری جوانا باعث ایجاد مشکلات روانی می شود، اما به این معنی است که ممکن است برخی از علائم اختلالات روانی را افزایش دهد. اگر فردی هستید که دارای استعداد ژنتیکی در اختلالات روانی، به ویژه موارد زیر هستید، احتیاط در مصرف ماری جوانا شرط اول و مهم است.

کلینیک ترک اعتیاد کرج

رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی

تاثیر مصرف ماری جوانا بر سلامت روان

ماری جوانا حاوی مواد شیمیایی روانگردان است و هر زمان که ماده ای مغز شما را حتی برای مدت زمان کوتاه، تحت تاثیر قرار دهد، اثرات و عوارض ماندگاری بر سلامت روان خواهد داشت. زمانی که فردی ماری جوانا مصرف می کند، ترکیبات خاص آن به گیرنده های مغز متصل می شوند. ماری جوانا از لحاظ ترکیب و قدرت دارو، انواع مختلفی دارد و به دلیل این که در اکثر نقاط غیرقانونی است، مقررات خاصی وجود ندارد. زمانی که فردی ماری جوانا را از طریق سیگار دود می کند، به سرعت وارد جریان خون او می شود و سپس از سد مغز خون عبور می کند و فرد احساس سرخوشی می کند. میزان سرخوشی ناشی از مصرف ماری جوانا می تواند از احساس آرامش گرفته تا احساس وحشت و یا اضطراب شدید باشد.

با مصرف ماری جوانا در مقادیر بیشتر، احتمال تجربه پیامدهای منفی حتی بیشتر خواهد شد و افراد ممکن است علائمی مانند پارانویا (بدگمانی) و توهم را نیز تجربه کنند. با این وجود، لازم است یادآوری کنیم که ماری جوانا همچنین ممکن است برای کاهش علائم برخی از اختلالات روانی تجویز شود.

عوامل موثر بر سلامت روان و مصرف ماری جوانا

در زمان پاسخ دادن به این سوال که آیا ماری جوانا بر سلامت روان تاثیر می گذارد یا خیر، باید چند عامل فردی را در نظر بگیرید زیرا ممکن است نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا کنند. اولین نکته، سنی است که فرد برای اولین بار شروع به مصرف ماری جوانا کرده است. هنگامی که نوجوانان شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، وقتی ارتباطات عصبی و همچنین ماده سفید ایجاد می شود، تأثیر بسزایی بر مغز آنها خواهد گذاشت. همچنین میزان مصرف ماری جوانا بسیار مهم است، که شامل تعداد دفعات و همچنین مدت زمان کلی مصرف این ماده در طول زندگی افراد می شود. هرچه بیشتر در معرض تتراهیدروکانابینول (THC) قرار بگیرد، احتمال اینکه دارو در نحوه تنظیم احساسات او نقش داشته باشد، بیشتر خواهد شد که این امر به معنای تاثیر مصرف ماری جوانا بر سلامت روان می باشد.

رعایت احتیاط در هنگام مصرف هر دارویی شرط اول و بسیار مهم است زیرا این مواد می توانند ترکیبات شیمیایی مغز شما را به گونه ای تغییر دهند که شما را در برابر اختلالات روانی آسیب پذیرتر کند.

ترک ماری جوانا و درمان اختلالات روانی

در این مقاله به بررسی رابطه مصرف ماری جوانا و ابتلا به اختلالات روانی پرداختیم و گفتیم، اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به ماری جوانا و یک اختلال روانی همزمان دست و پنجه نرم می کنید، درمان هر دو اختلال بهترین و موثرترین راه حل می باشد اما باید بدانید که درمان و ترک ماری جوانا نیازمند دریافت خدمات روان درمانی می باشد و به همین جهت مشاورین کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کرج، آماده همراهی شما عزیزان می باشند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *