اوردوز هروئین

کلینیک ترک اعتیاد کرج
تاثیر اعتیاد بر ناتوانی های ذهنی
بهمن 9, 1401
کلینیک ترک اعتیاد کرج
تاثیر هروئین بر سیستم عصبی
بهمن 9, 1401

کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی: مصرف مخدرهایی مانند هروئین، احتمال اوردوز به حد بسیار زیادی را افزایش خواهد داد. با آگاهی از علاٸم اوردوزی که در حال روی دادن است و به سرعت عمل کردن، ممکن است بتوان جان فرد را نجات داد. اوردوز هروئین ممکن است کشنده باشد. اگر فکر می کنید فردی در حال اوردوز است، با شماره گیری 115 سریعاً اقدام کنید. باید بدانید هروئین، یک ماده کنترل شده با برنامه I، یک مخدر غیرقانونی است و حتی در مقایسه با سایر مواد مخدر، احتمال اوردوز آن زیاد است. تقریباً یک سوم کل اوردوز مواد مخدر متعلق به هروئین است. هر بار که شخصی هروئین را از طریق تزریق، استنشاق و یا از طریق کشیدن سیگار مصرف می کند، احتمال اوردوز کشنده را افزایش می دهد. شناخت علائم و نشانه های اوردوز هروئین به منظور جستجوی درمان سریع و موثر و جلوگیری از عواقب زیانبار و کشنده آن بسیار مهم است. به همین جهت در این مقاله به بررسی اوردوز هروئین خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: ترک هروئین

اوردوز هروئین چیست؟

اوردوز یک واقعیت تأسف آور است و پیامد منفی مصرف مخدرهای افیونی مانند هروئین است.

هروئین از مرفین گرفته شده، یک ترکیب کاهنده فعالیت، اعتیاد آور و مقرون به صرفه است که به راحتی در دسترس است. هروئین با توجه به ماهیت کاهنده آن، عملکرد بدن را کاهش داده و با این کار، احتمال توقف دائمی بدن و بروز کما یا مرگ را افزایش می دهد. اوردوز معمولاً یکی از پیامدهای منفی مصرف اتفاقی یا غیر عمدی هروئین است، اما اوردوز، اشتباهی است که همیشه در حال وقوع است. در مطالعات اخیر، بیش از نیمی از مصرف کنندگان هروئین (64%) به علت یک فوریت پزشکی که مستقیماً مربوط به مصرف مواد مخدر بوده است، در بیمارستان بستری شده اند و نیمی از آنها (53٪) بدون مراجعه به موقع به منظور دریافت مراقبت های پزشکی، اوردوز کرده اند.

علائم اوردوز هروئین

زمانی که فرد هروئین را اوردوز می کند، ممکن است تنفس و ضربان قلب او متوقف شود. چنین حالتی ممکن است ظرف چند دقیقه پس از مصرف روی دهد. کسانی که بیش از حد هروئین مصرف کرده اند، شدت و ضعف علائم آنها بسیار متفاوت است:

تنفس آهسته و کم عمق

لب ها و ناخن های آبی

پوست نرم و یا سرد و مرطوب

تشنج

این علائم ممکن است خیلی سریع شدیدتر شده و منجر به کما و مرگ شوند. افرادی که هروئین مصرف می کنند بیشتر از افرادی که سایر مواد افیونی را مصرف می کنند، این علائم را تجربه خواهند کرد. از هر چهار نفری که هروٸین مصرف می کنند، یک نفر به دلیل مصرف این ماده مخدر به کما رفته است، در حالی که بطور کلی از هر ده مصرف کننده مواد مخدر، یک نفر ممکن است به کما رود. اوردوز مواد مخدر، ممکن است کشنده باشد. اگر شک دارید که فردی اوردوز کرده است، بلافاصله با 115 تماس بگیرید. از درخواست کمک هراس نداشته باشید.

اوردوز هروئین

اوردوز هروئین

با اوردوز هروئین چه اتفاقی می افتد؟

کسانی که از اوردوز هروئین جان سالم به در برده اند، در صورت سوال در مورد تجربه آنها از اوردوز، ممکن است پاسخ های متفاوتی داشته باشند. پاسخ های افراد مختلف بسته به نحوه اوردوز آنها متفاوت است. اغلب، به دلیل اینکه هروئین خیلی سریع عمل می کند، فرد بلافاصله پس از مصرف دارو بطور ناگهانی بیهوش می شود. درد، یکی از شایع ترین علائم احتمالی مرتبط با اوردوز هروئین است. بطور معمول، برای تسکین درد ناشی از اوردوز، نالوکسان تجویز می شود. نالوکسون برای اتصال به گیرنده های مواد مخدر با سایر مواد مخدر رقابت می کند و برنده این رقابت خواهد شد. نالوکسان با بیرون راندن این مواد مخدر، از تأثیر آنها جلوگیری می کند. این امر ممکن است یک عود سریع و دردناک ایجاد کند، اما همچنان می تواند جان فرد را نجات دهد.

در زمان اوردوز چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه هروئین ممکن است میزان بالایی از سرخوشی را ایجاد می کند، اما بطور همزمان بدن شما را به روش های دیگر تحت تأثیر قرار می دهد و سیستم تنفسی و سیستم عصبی مرکزی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. هروئین روی مغز استخوان که مسٸولیت نفس کشیدن در شما را بر عهده دارد، تاثیر می گذارد. این دارو با کاهش میزان اکسیژن و بالا بردن سطح دی اکسید کربن در خون، مانع از عملکرد مدولا، در نفس کشیدن شما می شود. سپس تنفس شما کند می شود و منجر به بیماری به نام کاهش تنفس، که ممکن است کشنده باشد، خواهد شد. در میان مصرف کنندگان هروئین که مورد بررسی قرار گرفته اند، 41٪ گزارش داده اند که در دوره مصرف مواد مخدر دچار کاهش تنفس شده اند.

عواملی که ممکن است احتمال اوردوز هروئین را افزایش دهند عبارتند از:

مصرف مقدار زیاد و یا نامشخص هروٸین

مصرف همزمان بیش از یک نوع ماده مخدر به همراه داروهای دیگر، مانند ترکیب کردن هروئین با سایر داروی ضد افسردگی دیگر مانند الکل یا بنزودیازپین هایی مانند زاناکس یا والیوم

مصرف ترکیبی هروئین با مواد دیگری مانند فنتانیل

شروع مصرف مجدد هروئین پس از هوشیاری

اوردوز بیشتر در افرادی اتفاق می افتد که عود را تجربه کرده اند، زیرا تحمل قبلی خود را نسبت به این دارو از دست داده اند، اما ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

چه مقدار هروئین ممکن است باعث اوردوز شود؟

مرگ ناشی از اوردوز هروئین بسیار شایع است. میزان هروٸین مورد نیاز برای اوردوز، امری از پیش تعیین شده نیست. عوامل زیادی در اوردوز هروٸین باید در نظر گرفته شود، مانند:

سلامتی کلی شما

تعداد دفعات مصرف هروئین

میزان مصرف هروئین

خلوص میزان هروٸین مصرف شده

مواد افزودنی خارجی

کمپ ترک اعتیاد کرج

اوردوز هروئین

میزان خطر هروئین به این بستگی دارد که مصرف کنندگان، با چه سرعتی تحمل و وابستگی نسبت به این ماده مخدر ایجاد می کنند. علاوه بر این، فقط با یک بار مصرف این ماده مخدر، جستجو برای مصرف دوز های بعدی در فرد تقویت خواهد شد. با هر بار مصرف، بدن به هروئین بیشتری نیاز دارد تا فرد به بالاترین میزان سرخوشی و لذت برسد. رسیدن به بالاترین میزان سرخوشی، احتمال اوردوز را افزایش خواهد داد. مرگ ناشی از اوردوز هروئین از سال 2016 تا 2018 در حدود 15000 نفر در سال ثابت مانده است. متأسفانه، با شیوع بیماری همه گیر COVID-19، مرگ ناشی از اوردوز (مصرف بیش از حد)، بار دیگر افزایش یافت، اگرچه هنوز آمار مشخصی از  مرگ و میر در سال 2020 در دسترس نداریم.

نکته ای که باید نسبت به آن اطلاع داشته باشید این است که، هروئین، مخدری بسیار قوی با شدت اعتیاد آوری بسیار بالا و عوارض روانی و جسمانی جبران ناپذیر همچون اوردوز و مرگ می باشد به همین جهت، بهترین رویکرد درمانی جهت مقابله و پیشگیری از آنها، ترک هروئین، تحت نظر متخصصین و درمانگران اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کرج می باشد.

نحوه جلوگیری از اوردوز هروئین

اگر از اطرافیان شما فردی هست که گمان می کنید با هروئین اوردوز کرده است، ابتدا باید با اورژانس تماس بگیرید و سپس تنفس را بررسی کنید. معمولا زمانی که فردی اوردوز می کند، ممکن است تنفس او متوقف شود، بنابراین اگر توانایی تنفس مصنوعی دهان به دهان را دارید، حتما این کار را انجام دهید. درمان اوردوز هروئین مانند اوردوز سایر مواد مخدر با داروی آنتی اوردوز، معروف به نالوکسون انجام می شود. این ماده با نام تجاری نارکان نیز شناخته می شود، این آنتاگونیست اپیوئید در صورت اوردوز اورژانسی، از تاثیر هروئین بر سیستم عصبی جلوگیری می کند. با تجویز نالوکسان، قربانیان اوردوز ممکن است تا اندازه ای تحمل کنند و زنده بمانند تا به مراکز اورژانس برسند و متخصصان پزشکی بتوانند به آنها کمک کنند.

اگر نالوکسان در دسترس شما است، حتما آن را به فرد بدهید. حدود 56٪ از مصرف کنندگان هروئین که در گذشته و در زمان حال مورد بررسی قرار گرفتند، اوردوز کرده و با نالوکسان درمان تحت درمان قرار گرفتند تا علائم آنها معکوس شود و بتوانند از اوردوز جان سالم به در برند. اکنون بیش از همیشه، دسترسی به این داروی نجات دهنده در حال گسترش است. پاسخ دهندگان و افسران پلیس در شهرهایی با میزان بالای مصرف هروئین، بیشتر از هر کسی، به نالوکسان دسترسی دارند. با وجود این، اگرچه نالوکسان در حال حاضر مفید واقع میشود، اما برای همه افراد قابل توصیه نیست. خواص معکوس کردن علاٸم اوردوز، همیشه هم موفقیت آمیز نیست و اثرات نالوکسان ممکن است ظرف مدت 30 تا 90 دقیقه از بین برود و باعث شود فرد دوباره به اوردوز روی آورد.

سخن پایانی

گرایش به اعتیاد به هروئین ممکن است باعث احساس ناامیدی در فرد شود، اما همه ما می دانیم که در ناامیدی بسی امید است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به هروئین دست و پنجه نرم می کنید، مشاورین و درمانگران کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کرج آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. کارشناسان مجرب مرکز ترک اعتیاد کرج بهبودی به شما در غلبه بر اعتیاد به شما کمک خواهند کرد. برای بهبودی هر چه سریعتر و داشتن آینده ای روشن و زندگی شاد، فرصت را غنیمت بشمارید و همین امروز با کلینیک ترک اعتیاد کرج بهبودی تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 6 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *